Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 31 grudnia 2018

Zatkany nos? Jak pozbyć się przeziębienia?

Zatkany nos wbrew pozorom nie jest spowodowany nadmierną ilością śluzu. Stan ten jest konsekwencją podrażnienia i stanu zapalnego naczyń krwionośnych w zatokach, powodujących obrzęk.
Nadmierna produkcja śluzu jest tego objawem.
Według American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery, do głównych przyczyn zatkanego nosa należą:
 • Infekcje. Zatkany nos mogą spowodować wirusy przenoszone drogą kropelkową. Absorbowane nosem, powodują że organizm uwalnia histaminę, co zwiększa przepływ krwi do nosa i powoduje obrzęk tkanki nosowej.
 • Alergie, czyli: alergiczny nieżyt nosa, katar sienny, gorączka sienna czy letnie przeziębienie. Zwykle następują w reakcji zapalnej na daną substancję. Do powszechnych alergenów należą: pyłki, sierść zwierzęca, pleść i kurz.
 • Przewlekły/naczynioruchowy nieżyt nosa. Daje zwykle takie same objawy, jak alergiczny nieżyt nosa, jest jednak innym stanem, ponieważ nie dotyczy układu odpornościowego. Wywołany jest zwykle: ciążą, stresem psychicznym, nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, ekspozycją na działanie drażniących substancji (np. dym tytoniowy lub perfumy) oraz nadmiernym i długotrwałym stosowaniem aerozoli do nosa.
 • Nieprawidłowości w budowie. Niektóre osoby borykają się ze zniekształceniami w nosie i przegrodzie nosowej, które zwykle spowodowane są urazem. Może to powodować większą podatność na zatykanie nosa. Zadziałać tak może również powiększenie migdałków, guzy nosa i ciała obce (np. małe przedmioty, które często wkładają do nosa dzieci).

Szybkie metody na drożny nos

 • Nawodnienie
Odpowiednia ilość płynów w organizmie pomaga rozrzedzić śluz w nosie, wypierając go i zmniejszając ciśnienie w zatokach. Najlepszym wyborem będzie woda, ale nie zapominajmy również o ciepłej herbacie, zupie, domowym bulionie lub wodzie kokosowej.
 • Gorący prysznic
Wdychana podczas gorącego prysznica para, pomaga zmniejszyć stan zapalny i wydzielanie śluzu w drogach nosowych. Pozwala odzyskać możliwość swobodnego oddychania – choćby na chwilę.
Jeżeli nie czujemy się na siłach (lub mamy już prysznic za sobą), wystarczy włączyć gorącą wodę w kuchni czy łazience, bądź wlać ją do miski. Następnie pochylamy się nad taflą gorącej wody i przykrywamy głowę ręcznikiem. Pozwólmy wodzie parować i oddychajmy głęboko. Bądźmy przy tym jednak bardzo ostrożni, by nie oparzyć się wodą lub parą.
 • Udrażnianie nawilżaczem
Dobrym sposobem na obkurczenie śluzówki jest nawilżacz. Zamienia wodę w wilgoć, wypełniającą powietrze i zwiększającą jego wilgotność. Pomoże rozrzedzić śluz w nosie, a także złagodzi obrzęk naczyń krwionośnych i podrażnione tkanki w nosie.
Skuteczne są zarówno nawilżacze z ciepłą, jak i zimną mgiełką. Jednak, jeśli w domu są dzieci, poleca się raczej stosowanie tych drugich, by uniknąć przypadkowego oparzenia. Nawilżacz należy zawsze utrzymywać w czystości, by nie rozwinęły się w nim bakterie i pleśń.
 • Neti Pot
Należy używać filtrowanej lub destylowanej wody. Głowę umieszczamy bezpośrednio nam zlewem lub umywalką. Dziubek Neti umieszczamy w jednym nozdrzu, a następnie przechylamy naczynie, aż woda wpadnie do kanału nosowego. Po tym jak znajdzie się w środku, wyleci przez drugie nozdrze. Cały proces powtarzamy przez ok. 1 minutę, a następnie robimy to samo z drugim nozdrzem.
 • Ciepły kompres
Prosty sposób na złagodzenie dyskomfortu. Namaczamy ręcznik w ciepłej wodzie, wykręcamy i kładziemy na górnej części twarzy – tak by zakryć czoło, oczy, policzki i nos. Dający ciepło rącznik, pomoże złagodzić stan zapalny i otworzyć kanały nosowe. Do gorącej maczanki, można dodać również sól, co zwiększy jej efektywność. Hipertoniczna wartość roztworu soli, może pomóc wyeliminować zatory.
 • Solne aerozole
W każdej aptece kupić można m.in. roztwory z naturalnie słonej wody morskiej. Obkurczają spuchnięte tkanki, rozcieńczają śluz, zmniejszają przekrwienie i zapewniają odpowiednie nawilżenie jamy nosowej.
Możemy również stworzyć własny roztwór. Wystarczy rozpuścić 2 łyżeczki soli himalajskiej lub innej dobrej w 0,5 szklanki wody, doprowadzić do wrzenia, a następnie pozwolić jej ostygnąć. Za pomocą butelki z zakraplaczem wprowadzić do każdego nozdrza.

Co jeszcze pomoże w walce z zatkanym nosem?

Co w przypadku, gdy powyższe metody nie zadziałają? Po jakie środki warto sięgnąć?
 • Czosnek
Jest znany ze swoich antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości. Wykazuje również potencjał w łagodzeniu przekrwienia. Jedno z badań wykazało, że osoby przyjmujące czosnek przez 3 miesiące w trakcie sezonu jesienno-zimowego, przeziębiały się rzadziej w stosunku do tych przyjmujących placebo.
Czosnek możemy oczywiście dodać do jedzenia. Warto spróbować też innej metody – rozcięte ząbki czosnku wkładamy do małego garnuszka ze szklanką wody i podgrzewamy, aż zacznie parować. Następnie ostrożnie (by się nie poparzyć!) wdychamy parę.
 • Masaż twarzy lub akupresura
Delikatne masowanie zatok, może pomóc złagodzić objawy. Możemy również spróbować samodzielnej akupresury. Należy lekko naciskać na grzbiet nosa za pomocą kciuka i palca wskazującego. Drugą ręką dotykamy mięśni znajdujących się po obu stronach karku.
 • Chrzan
Zawiera dużo siarki, która pomoże pomóc złagodzić skutki zapalenia zatok, w tym nagromadzenie śluzu. Spożywanie chrzanu pomaga pozbyć się gęstego śluzu, przy jednoczesnym zmniejszaniu jego ilości.
Szczyptę świeżo startego chrzanu umieszczamy w ustach, do momentu aż zaniknie smak. Następnie połykamy go, co pomoże usunąć również śluz z tylnej części gardła. Jeśli sytuacja jest naprawdę zła, zastosować możemy nawet do łyżeczki chrzanu.
Jeśli metoda ta zwiększy produkcję śluzu oznacza to, że organizm pracuje nad pozbyciem się go z kanałów.
 • Ocet jabłkowy
Wśród wielu prozdrowotnych właściwości octu jabłkowego, znajduje się również łagodzenie zatorów w górnych drogach oddechowych. Zawiera on potas, który pomaga w usuwaniu śluzu, a także zapobiega wzrostowi bakterii. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu ze szklanką wody i wypić ją.
 • Herbatka miętowa
Mentol znajdujący się w naparze, może pomóc złagodzić problemy z oddychaniem. Najlepiej stosować świeże lub suszone liście mięty pieprzowej, dodać cytrynę i łyżeczkę miodu, pamiętając, że zbyt gorący napój zabija jego właściwości. Taka mieszanka ma właściwości rozrzedzające śluz.
 • Olejki eteryczne
Badanie z 2009 roku, opublikowane w Laryngoscope wykazało, że eukaliptole znajdujące się w olejku eukaliptusowym, są bezpiecznym i skutecznym remedium na zapalenie zatok. Oczyszczają drogi oddechowe ze śluzu, łagodzą kaszel, a także usuwają bakterie i drobnoustroje z powietrza.
Najlepszym sposobem na skorzystanie z jego właściwości w tej sytuacji, będzie inhalacja. Dodany do gorącej kąpieli sprawi, że powstała para będzie miała terapeutyczne właściwości.
Zadziałać może również dodanie kilku kropel do balsamu, na chusteczkę czy wmasowanie w klatkę piersiową. Metoda ta wymaga jednak połączenia go z olejem bazowym, w przeciwnym razie, może powodować niepożądane skutki uboczne.
Źródło: longevitas.pl
Opracowała Ewa Wysocka