Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 7 listopada 2020

Kasza jaglana właściwości i przepisy

 

Kasza jaglana właściwości i przepisy
Kasza jaglana produkowana z prosa, które było już znane w epoce neolitu jest najzdrowsza i najlepiej przyswajalna z kasz.
Zawiera mało skrobi, dużo łatwo przyswajalnego białka i co istotne nie zawiera glutenu, który coraz częściej jest nietolerowany nawet przez osoby zdrowe


Oprócz wartości odżywczych i bogactwa witamin i minerałów szczególnie krzemu i lecytyny, kasza jaglana leczy,pomaga oczyścić organizm z toksyn i zrzucić zbędne kilogramy, doskonale wpływa na skórę, włosy, paznokcie i układ kostny   i o czym mało kto wie zawiera antyrakową substancję  amigdalinę czyli witaminę B17, której szukamy tylko … w pestkach moreli.
Nie na darmo nasi przodkowie wypiekając chleb do ciasta dorzucali po garści lnu i prosa. Raz jeszcze okazuje się, że to co było przyrządzane instynktownie i tradycyjnie miało i ma większą wartość niż opracowania naukowe, liczenie kalorii i składników odżywczych, naukowe dysputy na temat diety.
Nasi przodkowie nie tak dawno jeszcze, mieli to coś czego my nie mamy –instynkt, centrum dowodzenia w mózgu – organizm sam wskazywał czego potrzebuje. Niestety nasze kubki smakowe zniszczone przez fabryczne dodatki, chemiczne substancje i polepszacze smaku skutecznie zabiły w nas naturalną zdolność do instynktowego słuchania potrzeb organizmu.
Kasza jaglana jest lekkostrawna ale mocno energetyczna, rozgrzewająca, co jest ważne w zimnych klimatach  i zasadotwórcza, nadaje się zarówno dla małych dzieci, rekonwalescentów, osób po operacjach , cierpiących na choroby układu pokarmowego i układu oddechowego. Usuwa nadmiar wilgoci i śluzu, oczyszcza oskrzela i płuca. 
kasza jaglana dla zdrowia
Kaszę  jaglaną można stosować  jako dodatek do zup, pożywnych sałatek zamiast makaronu czy ryżu, jako farsz do gołąbków, pierogów,  kotletów, warzyw,  drugich dań zamiast ziemniaków, lub wyczarować na jej bazie przysmaki na słodko i słono. Wiele osób rezygnuje z kaszy jaglanej ze względu na gorzki smak jaki uzyskuje po ugotowaniu, ale to nie wina kaszy, ale techniki kulinarnej – kasza jaglana przygotowana prawidłowo jest pyszna !
Aby uzyskać kaszę bez goryczki  przed gotowaniem należy płukać ją  na sitku kilka minut pod bieżącą wodą lub przepłukaną namoczyć w zimnej wodzie na godzinę, następnie raz jeszcze przepłukać. Jeśli chcemy uzyskać sypką kaszę, należy przed gotowaniem uprażyć na patelni lub w garnku bez tłuszczu a następnie zagotować. Przy gotowaniu dajemy 2,5 x więcej wody niż kaszy, po wygotowaniu wody pozwolić jej „dojść” w ciepłym miejscu np. w zawiniętym w ręcznik kuchenny garnku pod kołdrą
Pyszne energetyczne śniadanie
Przepłukać 1 szklankę kaszy jaglanej, dodać 3 szklanki wody, zagotować, dodać rodzynki, zmielone migdały, które mają białko lekkostrawne porównywalne z mlekiem matki, można dodać inne ulubione bakalie do smaku
Takie śniadanie, doda energii i dobrego humoru na cały dzień, wyzwalająchormony szczęścia, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, wyśmienity początek dnia  zwłaszcza w okresie zimowym, bo rozgrzewa organizm, usprawnia krążenie, jest lekkostrawne i utrzymuje organizm w dobrej formie. Świadome mamy, które przygotują takie posilne śniadanie swoim uczącym się pociechom zamiast kanapek lub tzw. „zdrowego „musli  zapewnią dzieciom ciepło i energię na cały dzień, jasność umysłu, odżywienie organizmu, ochronę przed wirusami i siłę. Ewentualnie takie energetyczne śniadanie można ugotować z pokrojonymi jabłkami, bakaliami i cynamonem.
Warzywa faszerowane kaszą jaglaną
Kaszą jaglaną można faszerować warzywa np. papryka, bakłażany  czy nawet pierogi zamiast mięsa.
kasza jaglana papryka
Sernik z kaszy jaglanej – zdrowy deser
1 szklanka kaszy jaglanej
3 szklanki pełnego mleka, lub  roślinnego które można przyrządzić własnoręcznie, w tym 1 szklanka mleka kokosowego
½ szklanki cukru trzcinowego
½ szklanki wiórków kokosowych
4 łyżki soku z cytryny
Przepłukaną kaszę zalać mlekiem, dodać cukier , wiórki kokosowe i gotować do miękkości przez ok. 20 minut na małym ogniu. Wystudzić i dodać sok z cytryny, mleczko kokosowe – wymieszać i zblendować . Wyłożyć na tortownice  i piec ok. 50 min w temperaturze 180 stopni. Zostawić do wystudzenia, ew dodać ulubione owoce kandyzowane, polewę np. kakaową  lub pestki granatu, dyni lub inne w zależności od inwencji twórczej.

sernik z kasza jaglana

Kasza jaglana z warzywami
1 szklanka kaszy jaglanej
1 duża cebula
2 papryki
½ szklanki pokrojonych naturalnych pomidorów, zielonego groszku lub cukini
3 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek
3 łyżki czosnku
Przyprawy: sól, pieprz, rozmaryn lub inne ulubione

kasza jaglana z warzywami
Przepłukać kaszę pod bieżącą wodą, dodać pokrojone warzywa. Na patelni podsmażyć posiekany czosnek i cebulę. Wymieszać z kaszą, doprawić do smaku, Przykryć ręcznikiem  kuchennym i włożyć w cieple miejsce np. do łóżka ewentualnie do piecyka.
Takie zdrowe danie można serwować w zależności  od inwencji, można dodawać różne owoce np. jabłka, gruszki, nawet śliwki, warzywa – kalarepę, ziemniaki, ogórki, cokolwiek nam przyjdzie do głowy lub mamy pod ręka.
Kasza jaglana to prawdziwa ambrozja dla naszego organizmu. Smacznego !