Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 6 lipca 2016

Supermarkety we Francji nie mogą już sprzedawać plastikowych reklamówek

By Griolin - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20287575


Poczynając z 1 lipca duże i małe sklepy, piekarnie, apteki i inne punkty handlowe nie mają prawa sprzedawania plastikowych reklamówek dla opakowania zakupów przy kasie. Zamiast tego, klientów wzywa się do korzystania z wielorazowych plastikowych reklamówek, albo toreb z naturalnych materiałów. 
Tymczasem zakaz na razie nie dotyczy reklamówek, których grubość ścianek nie przewyższa 50  mikronów: do takich torebek kładzie się zwykle owoce i warzywa. Zakaz ich wykorzystania wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku, jednak już teraz wiele sklepów w tym celu proponuje klientom papierowe opakowania. 
Według informacji na portalu DNA.fr, co roku przy kasach francuskich sklepów zużywa się do 5 miliardów cienkich plastikowych torebek. Po ich wykorzystaniu, reklamówki lub ich części nierzadko trafiają do żołądków ptaków i zwierząt. Według danych francuskiego resortu, plastikowe reklamówki znajdują się w żołądkach 94% ptaków oraz 86 % żółwi żyjących w Morzu Śródziemnym. 
Zakaz nie dotyczy reklamówek, zawierających oprócz plastiku krochmal z kukurydzy lub ziemniaków, ponieważ uważa się, że przynoszą one mniej szkód środowisku i szybciej się rozkładają. Od 2017 roku takie reklamówki mają w 30 % składać się z materiałów biologicznych, ten wskaźnik ma wzrosnąć do 60 % w 2025 roku.