Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 14 lipca 2016

Targ nielegalnej żywności w Warszawie


Tłumy ludzi zgromadziły się w poniedziałek, 11 lipca 2016 roku na Krakowskim Przedmieściu 66, przed arkadami Centralnej Biblioteki Rolniczej, by wziąć udział w wydarzeniu pt. „Nasza ziemia, nasza żywność, nasze zdrowie – bezpośrednio od rolnika” zorganizowanym przez Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC oraz Fundację Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT.
Wezwanie „Uczyńcie prawdziwą żywność legalną” rozbrzmiewało podczas zgromadzenia, w czasie którego protestujący rolnicy oraz zatroskani konsumenci połączyli siły, domagając się, by parlament przyjął projekt ustawy o sprzedaży żywności przez rolników, która od stycznia 2016 roku znajduje się w sejmowej zamrażarce.
Projekt ustawy stworzony przez rolników oraz świadomych konsumentów ma umożliwić przetwarzanie oraz sprzedaż bezpośrednią tradycyjnej żywności pochodzącej z gospodarstw, która obecnie ma w Polsce status nielegalnej. Projekt ustawy popiera Jarosław Sachajko, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa, jak również tysiące osób, które podpisały petycję wzywającą do tego, by dać konsumentom „prawo wyboru” i możliwość zakupu żywności bezpośrednio od rolników, do której w chwili obecnej nie mają dostępu.
Sir Julian Rose, angielski arystokrata oraz prezes ICPPC, powiedział: „To wspaniałe widzieć taki entuzjazm dla „prawdziwej żywności” wśród mieszkańców Warszawy. Jestem wielkim zwolennikiem żywności wiejskiej, która łączy zarówno wspaniały smak, jak i wartości odżywcze. Jasne jest, że narodowi wychowanemu na śmieciowym jedzeniu z supermarketów grozi utrata zdrowia. Należy natychmiast zalegalizować polską żywność z gospodarstw i czcić ją jako skarb narodowy.”
Jadwiga Łopata, współdyrektor ICPPC, właścicielka edukacyjnego gospodarstwa EKOCENTRUM ICPPC, laureatka ekologicznego Nobla, powiedziała: „To był wielki dzień. Zebraliśmy kolejne setki podpisów od ludzi popierających nową ustawę. Pozytywne zmiany archaicznych przepisów dotyczących przetwarzania żywności w Polsce, które zostały zapoczątkowane, nabrały teraz tempa. Wzywamy więc posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby przyjęli zapisy stworzone przez rolników i świadomych konsumentów, i dali zielone światło milionom rolników i konsumentów, którzy od tak dawna go wyczekują.”
Lena Huppert, prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego QLT, współorganizatorka wydarzenia, powiedziała: „Nic nie może zastąpić świeżej żywności od rolnika dostarczanej bezpośrednio konsumentom. Nie trzeba mieć tytułów naukowych z dziedziny żywności, aby poczuć smak i dostrzec różnicę w jakości pomiędzy taką właśnie żywnością, a pozbawioną witamin, sztuczną żywością, jaką większość ludzi dzisiaj kupuje.”