Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 8 listopada 2018

CHOROBA PARKINSONA - KAMPAVATA

Santa's Workshop

Choroba Parkinsona znana w Ayurvedzie jako Kampavata jest schorzeniem neurologicznym występującym w 1% populacji powyżej 65 roku życia. Jest czwartym najczęstszym zaburzeniem neurologicznym u osób starszych. Parkinson częściej występuje w krajach uprzemysłowionych toteż wielu lekarzy i naukowców spekuluje, że ta choroba może być spowodowana toksynami ze środowiska (co nie jest to całkowicie pozbawione racji, np zatrucia metalami ciężkimi i innymi toksynami z nieprawidłowej diety). Nie mniej już wcześniej odnotowano zachorowania na Parkinsona. Można tą chorobę znaleźć w opisie słynnego lekarza Gelana pod nazwą "potrząsające porażenie". Następnym lekarzem, którym dokładnie opisał tą chorobę był James Parkinson, stąd choroba została nazwana jego imieniem. W czasach starożytnych występowała rzadko ale nie jest obca w Ayurvedzie już od starożytności pod nazwą Kampavata, czyli wstrząsy spowodowane Vatą.

Wszystkie drżenia mniejsze czy większe, także wstrząsy powszechnie nazywano Kampavata. Z wiekiem, szczególnie w późniejszych latach w ciele gromadzi się siła (energia) Apanavayu (Sanchaya) i stan człowieka się pogarsza. Wiadomo, że w organizmie człowieka jest siła życiowa, która także przenika wszystkie żywe istoty, praktycznie bez niej nie ma życia. Ta życiowa siła znana także jako "Mahaprana" to uniwersalna energia, która kontroluje wszystkie nasze funkcje fizyczne i psychiczne.

Istnieje 49 vayas w naszym ciele ale najważniejsze aby zapoznać się z zasadą 5 vajas. Słowo vayu znaczy wiatr, który jest cały czas we wszechobecnym ruchu, płynie przez nasze ciało jak łódka po wodzie i cały czas kontroluje funkcje naszego organizmu: oddychanie, trawienie, wydalanie, impulsy nerwowe, emocje, psychikę.

Najbardziej znane są: Prana vayu, Apana vayu, Samana vayu, Udana vayu, Vyana vayu. Choć te 5 energii działają zgodnie razem, każda ma swój obszar ciała, który jest nie tylko fizyczny, również rządzą psychiką i emocjami. Te 5 sił dobrze zrównoważonych dają człowiekowi dobre zdrowie.



1). Prana vaya - siła życia, pobiera nasz pokarm i płyny, powietrze oraz wszystkie wrażenia sensoryczne i psychiczne doświadczenia. Jest częścią natury i ta siła napędza wszystkie inne vayas. Siedzibą Prany vaya jest serce, od niej zależy nasze bicie serca. Chociaż jej siedzibą jest serce to przechodzi przez centrum ciała ku dołowi, od gardła do pępka.

2). Apana vaya - znaczy energia, która oddala. Porusza się od pępka do miednicy i wyrzuca co jest niepotrzebne w naszym organizmie. Apana vaya jest siłą napędową eliminacji odpadów: z nerek, pęcherza moczowego, jelita grubego, narządów płciowych, również z układu rozrodczego, kiedy rodzi się nowe życie. Jeśli ta energia będzie słaba to podobnie jak w Prana vaya nie czujemy się dobrze, brakuje nam siły napędowej do życia. Przy niedoborze Apana vaya człowiekowi brakuje motywacji, determinacji, jest leniwy, niezdecydowany, robi pomyłki. Apana vaya to typowy element ziemi i jest związany z czakrą korzenia (Muladhara) co pozwala człowiekowi być silnym, zdecydowanym.

Obie te energie: Prana vaya i Apana vaya są odpowiedzialne za nasze oddychanie (wdech i wydech). Za pomocą Prany vaya powietrze wędruje z centrum oddychania do pępka, a Apana vaya  porusza je poniżej pępka i wraca na powrót do centrum oddychania.

3). Samana vaya - równoważy powietrze, kontroluje metabolizm, jest to tzw. trawienny ogień, który pozwala funkcjonować organom trawiennym i gruczołom, reguluje przyswajanie tlenu z powietrza, którym oddychamy, jak również jednoczy dwie siły: Prana vaya i Apana vaya. Samana vaya jest bardzo ważną siłą (energią) przy pracy z żywnością podczas trawienia, oddziela składniki odżywcze od toksyn... jeśli po posiłku poczujemy się źle, mamy niestrawność to właśnie za przyczyną tej energii, ponieważ nie może sobie poradzić z nadmiarem toksyn w naszym posiłku (nie zawsze to świadczy o tym, że posiłek jest toksyczny, może po prostu występować brak tej energii lub jest zbyt dużo toksyn i ta energia sobie z nimi nie radzi) - wystąpi to jako zaburzenia żołądka i trudności w oddychaniu. Dzięki tej energii otrzymujemy informacje co jest dla nas szkodliwe, dzięki niej możemy dokonywać dobrych wyborów... ja to nazywam dobrym stróżem albo bezpiecznym szlabanem w swoim żołądku ponieważ ta energia dobrze zrównoważona potrafi natychmiast usunąć z ciała truciznę np poprzez wymioty... jak również stoi na straży aby się nie przejadać... kiedy mamy dosyć pożywienia "zamyka" szlaban i nie przyjmie dalej nawet jednego kęsa - to jest bardzo dobra energia tylko nie wolno zakłócić jej równowagi a wówczas nie będzie ani nadwagi ani niedowagi, ani żadnych zatruć. Samana vaya jest kojarzona z elementem ognia i z trzecią czakrą splotu słonecznego (Manipura). Jest to ognista energia, i kiedy mamy jej w ciele nadmiar wywoła w nas gniew... również wpływa na pragnienia, złudzenia i brak dyskryminacji.

4). Udana vayu - ta siła unosi nas w górę. Są to rejony gardła, głowy... ale jej główną siedzibą jest gardło. Dzięki niej funkcjonują mięśnie szyi, nadaje funkcji naszym uszom, oczom, nosowi, jak również daje siłę naszym kończynom. Od niej zależy nasza mowa, entuzjazm, ma wpływ na naszą psychikę... lecz kiedy występuje nierównowaga spowoduje problemy w oddychaniu, chaotyczną mowę, taka osoba nie potrafi wyrazić siebie, całkowicie się gubi w samookreśleniu, ma zaburzenia emocjonalne, nisko skoordynowane ruchy kończyn, utraty równowagi. Głównym centrum tej energii jest czakra gardła (Vishuddha), która również jest ważnym ośrodkiem oczyszczania, posiada w sobie "urządzenie" niczym sitko (eteryczny organ). który wyłapuje trucizny ze środowiska.

5). Vyana vayu - to siła, która działa na peryferiach naszego organizmu. Pchana jest od środka do zewnątrz, przenika całe ciało i łączy je. Biegnie za pomocą  sieci 72.000 meridian, łączy nerwy, żyły, mięśnie, stawy i zasila ciało składnikami odżywczymi i energią. Integruje ciało w jedność. Odpowiada także za skórę i takie stany jak pot czy gęsia skórka, są one przejawem tej energii. Kiedy występuje nierównowaga tej energii nasze ciało cierpi, myśli są chaotyczne, zmniejsza się moc czucia, występuje brak koordynacji umysłu... ogólnie człowiek czuje się niezdrowy. Vyana vayu połączona jest z czakrą korony (Sahasrara).

To jest taki krótki szkic naszych pięciu najważniejszych sił, które występują w naszym ciele, dzięki czemu będziemy mogli lepiej zrozumieć nasze słabości ciała, szczególnie w podeszłym wieku, kiedy te siły maleją. Utrzymanie harmonii pomiędzy tymi pięcioma siłami jest ważne dla naszego zdrowia.

W starszym wieku wysychają nasze błony ciała co sprawia, że robią się słabe, mało elastyczne. Najbardziej dotyczy to tkanek mózgu, i kiedy mózg staje się coraz słabszy objawia się to na zewnątrz różnymi drżeniami ciała i złą koordynacją ciała. Zmniejszona lub zachwiana energia w mózgu to również depresja, osłabienie wzroku, słuchu i inne elementy patologii.

Kiedy w starszych latach pień mózgu traci wyspecjalizowane komórki, które stymulują dopaminę pojawia się choroba Parkinsona. Lekarze różnie kombinują co powoduje taki stan ale jak dotąd nie mają zbyt dużych osiągnięć w leczeniu tej choroby. Najczęściej spotykanym objawem w Parkinsonie jest drżenie pojawiające się w rękach, ramionach, nogach, chociaż mogą to być inne obszary ciała, upośledzone są również ruchy palców rąk, pojawia się zły krok: powolny i trudny do poruszania się, chociaż kilka początkowych kroków wygląda niczym kłus... jak również bywają huśtawki w chodzeniu: naprzemian szybko i wolno. Innym charakterystycznym objawem jest twarz, staje się bez wyrazu, niczym maska. Automatycznie głos staje się monotonny, trudny do zrozumienia, mogą być też inne objawy lecz najbardziej charakterystyczne w chorobie Parkinsona jest drżenie ciała, maskowata twarz, problemy w chodzeniu i problemy z palcami rąk.

Zrozum Vata - minimalizuj stres!


***\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony
https://www.facebook.com/Ryszard-Piotr-Jak-by%C4%87-zdrowym-ca%C5%82e-%C5%BCycie-811427708999378

Leczenie choroby Parkinsona wg. Ayurvedy to przede wszystkim usunięcie zakłóceń w Vata. Jako, że przyczyną choroby Parkinsona jest osłabienie skrzyżowań nerwów, zwanych zwojami nerwowymi, które znajdują się u podstawy mózgu, aby zatrzymać to osłabienie i późniejsze zwyrodnienie komórek mózgu musimy za wszelką cenę minimalizować stres u chorych osób poprzez ciszę i spokój i podajemy zioła, które zawierają dopaminę w naturalnej postaci, w przeciwieństwie do wersji syntetycznych, które znajdują się w lekach medycyny konwencjonalnej.

Ayurveda wykorzystuje do leczenia choroby Parkinsona zioła i olejki. Najczęściej stosowane zioło to Kapikachhu (Mucuna Pruriens, cipki) - zawiera ono naturalną dopaminę, podaje się je w dawce 1/2 do 1 łyżeczki w mieszance z jedną szklanką mleka 2x dziennie.

Kapikachhu (Cowhage / Mucuna Pruriens, cipki)

Jest to skuteczny tonik w leczeniu choroby Parkinsona ponieważ zwiększa poziom dopaminy, jest w stanie podnieść barierę krwi w mózgu.

Poza tym zioło funkcjonuje jako wzmacniacz libido, jest sprawdzonym afrodyzjakiem, poprawia parametry nasienia, dzienny poziom testosteronu i produkcji spermy, toteż jest stosowany w leczeniu niepłodności.

Brihat Vata Chintamani Rasa

Wpływa na tridosha - równowagę Vata i Kapha. Z kombinacją innych ziół używany do leczenia dny moczanowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu złego wchłaniania, przetoki, wzdęć brzucha, wodobrzusza, cukrzycy, astmy. Nie wolno przyjmować dłużej niż 2 miesiące.

Brhad Vata Cintamani Rasa

Doskonały regenerator nerwów ale można nim leczyć także zapalenie wątroby, gruźlicę, astmę i różnego rodzaju choroby serca. Jest niezwykle skuteczny w leczeniu chorób psychicznych, w histerii, wzmacnia mózg. Wpływa na wszystkie trzy doszy w organizmie.

W niektórych przypadkach stosuje się także suplementy oparte na złocie. Inne ayurvedyjskie leki stosowane w chorobie Parkinsona to: Abhruk Bhasma, Agni Tundi Vati, Maha Yograj Guggulu, Shrunga Bhasma, Visha Tinduk Vati.



Leczenie Parkinsona według Ayurvedy obejmują również masaże z zawartością leczniczych olejów takich jak: Maha Mashadi, Tailam. Inny dobry olejek stosowany w masażu to Maha Nurajun.

W leczeniu choroby Parkinsona są jeszcze stosowane łagodne środki przeczyszczające do oczyszczania jelita grubego w celu usuwania Vata. Zabiegi oczyszczające znane jako Panchakarma są zalecane w celu pozbycia się toksyn z organizmu i aby zrelaksować ciało i umysł.


Znanym olejem stosowanym w Ayurvedzie nie tylko w chorobie Parkinsona, również w chorobie Alzheimera, demencji starczej, padaczki, lęków, w przypadku wypadania włosów jest olej z Brahmi, który łagodzi dolegliwości psychiczne i neurologiczne, przynosi jasność umysłu. Potocznie zwany jest "Brahmi". Jest znany jako środek odmładzający dla wszystkich systemów w organizmie. Można go używać do aromatoterapii. Olej Brahmi odegrał kluczową rolę w leczeniu zaburzeń nerwowych w medycynie indyjskiej i japońskiej. Używany jest jako odmładzacz mózgu i układu nerwowego. Poza tym wzmacnia serce i reguluje zaburzenia układu krążenia, służy do leczenia nowotworów, stanów zapalnych i działa jako antidotum na ukąszenia węży.


Brahmi (Bacopa) w kapsułkach

Olejek Brahmi jest skuteczny w leczeniu choroby Alzheimera, kiedy osoba cierpi na duże zaniki pamięci oraz brak zdolności do myślenia i mówienia, pomaga nawet w bardzo zaawansowanym stadium. Ma zdolność do odwracania amnezji zwłaszcza poznawania.


W leczeniu chorób mózgu i układu nerwowego bardzo pomocna jest medytacja poprzez skupienie umysłu na czakrze Agna (trzeciego oka) co znacznie poprawia koncentracje, aktywuje komórki mózgu, zwiększa moc pamięci, pomaga kontrolować zmysły. Ten punkt pomiędzy brwiami  jest podłączony do przysadki mózgowej i jest związany z siłą życiową. W dodatku medytacja wzmocniona aromatoterapią z olejkiem Brahmi pomaga w szybkim leczeniu na różne zaburzenia mózgu. Aktywuje poziom dopaminy i serotoniny - ważnych neuroprzekaźników w mózgu.

Olejek Brahmi pomoże również dzieciom z ADHD (nadpobudliwość psychoruchowa), pomoże w koncentracji, w nauce.

Podawany w połączeniu z Ghee (rodzaj masła), zmniejsza napady i drgawki padaczkowe, natomiast w chorobie Parkinsona znacznie zmniejsza śmierć komórek w środmózgowiu.

Udowodniono także, że olej Brahmi zapobiega wyczerpaniu się dopaminy nawet w przypadkach neurotoksyczności wywołanej kofeiną.

Uwaga: Olej Brahmi pomaga przezwyciężyć nałogi, uzależnienia od narkotyków, palenia, alkoholizmu i ma efekt odmładzający na cały nasz organizm.

Łagodzi depresje i lęki, zapewnia spokojny sen, podnosi na duchu, uspokaja umysł... i w tym celu wystarczy delikatny masaż lub aromatoterapia.

Ayurveda ma skuteczne metody leczenia choroby Parkinsona od tysiącleci w przeciwieństwie do medycyny konwencjonalnej i jej leków, które nie tylko nie leczą całkowicie z tej choroby ale wywołują jeszcze niepożądane objawy.

Vancouver
28 Jan. 2016