Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 17 stycznia 2019

Zażywany w ciąży paracetamol może wpływać na płodność córek

Zażywanie paracetamolu w czasie ciąży może zmniejszyć płodność córek. Autorzy publikacji z pisma „Endocrine Connections” przeanalizowali 3 niezależne badania na gryzoniach. We wszystkich donoszono o zmianach dot. rozwoju układu rozrodczego u córek samic, którym w czasie ciąży podawano paracetamol. Zjawisko to mogło upośledzać ich płodność w dorosłości.

Zespół dr. Davida Kristensena ze Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego podkreśla, że skutki ekspozycji na pewne substancje w czasie ciąży nie muszą się ujawniać od razu i czasem dają o sobie znać dopiero na późniejszych etapach życia. U gryzoni i ludzi samice rodzą się np. z określoną rezerwą jajnikową (liczbą niedojrzałych komórek jajowych, potencjalnie gotowych do zapłodnienia po osiągnięciu dojrzałości). Okazało się, że gdy gryzonie wystawiano na oddziaływanie stężeń paracetamolu będących odpowiednikiem dawek dozwolonych dla kobiet w ciąży, rodziły się samiczki z niższą rezerwą. To oznacza, że w dorosłości ich szanse na reprodukcję były mniejsze, zwłaszcza w starszym wieku.
„Choć nie musi to być poważne upośledzenie płodności, niepokój jest nadal uzasadniony, bo dane z 3 różnych laboratoriów niezależnie pokazały, że paracetamol może [w konkretny sposób] zaburzać żeński rozwój rozrodczy. Potrzebujemy dalszych badań, by ustalić, jak lek oddziałuje na ludzką płodność.”
Duńczycy podkreślają, że zbadanie zależności między zażywaniem paracetamolu przez kobietę w ciąży i problemami z płodnością u dorosłych dzieci nie będzie łatwe. Proponują, by podczas studiów przyjąć podejście interdyscyplinarne i „połączyć dane epidemiologiczne z badań nad ludźmi z bardziej eksperymentalnymi badaniami na zwierzętach, np. gryzoniach”.
Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl