Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 17 czerwca 2015

Antybiotyki ni pomagają na kaszel.

Znalezione obrazy dla zapytania antybiotyki kaszel


Antybiotyki nie pomagają na kaszel

Antybiotyki są nieskuteczne w leczeniu chorych z przewlekłym kaszlem, spowodowanym przez łagodne infekcje układu oddechowego – informuje „Lancet”.
Infekcje dróg oddechowych to jeden z najczęstszych powodów wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Trwające ponad dwa lata badania w 12 krajach europejskich objęły 2061 pacjentów, u których podejrzewano zapalenie oskrzeli, a uporczywy kaszel trwał ponad 28 dni.

Prowadzili oni „dzienniczek choroby” i oceniali nasilenie objawów, takich jak kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, zatkany nos lub katar. Jak się okazało, nasilenie i czas trwania objawów u pacjentów leczonych antybiotykami nie różniły się od otrzymujących placebo.

Jednak eksperci ostrzegają, że jeśli istnieje podejrzenie zapalenia płuc, antybiotyki powinny być podawane - ze względu na ryzyko związane z chorobą. „Stosowanie antybiotyku amoksycyliny w leczeniu infekcji dróg oddechowych u chorych bez podejrzenia zapalenia płuc nie pomaga i może być szkodliwe – powiedział Paul Little z University of Southampton, który kierował badaniami. – Nadmierne stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju oporności i skutków ubocznych takich jak biegunka, wysypka i wymioty".

„Łagodne infekcje dróg oddechowych ustępują samoistnie, bez potrzeby stosowania antybiotyków – ponieważ są powodowane głównie przez wirusy" – powiedział Dr Nick Hopkinson z British Lung Foundation. Zdaniem ekspertów wyzwaniem jest jednak odnalezienie osób z poważnymi infekcjami bakteryjnymi, w przypadku których podawanie antybiotyków jest konieczne.

Wcześniejsze badania dotyczące korzyści ze stosowania antybiotyków w leczeniu infekcji dróg oddechowych przebiegających z dusznością, osłabieniem, wysoką gorączką, kaszlem i zmęczeniem przyniosły sprzeczne wyniki, szczególnie u osób starszych, u których infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do dalszych powikłań.(PAP)

Źródło artykułu:http://naukawpolsce.pap.pl/