Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 5 czerwca 2015

SKŁADNIKI KOSMETYKÓW .

Składniki kosmetyków, których bezwzględnie powinno się unikać!

Niektóre składniki kosmetyków są szkodliwe dla zdrowia i należy ich bezwzględnie unikać. Dlatego, zanim skusisz się na pięknie opakowany krem, zwróć uwagę na jego zawartość. Istotny jest zwłaszcza skład chemiczny, który może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Przedstawimy 10 składników kosmetyków, które zamiast pomagać – szkodzą.

składniki kosmetyków
Niektóre składniki kosmetyków mogą mieć szkodliwe dla skóry działanie – od wyprysków, poprzez przewlekłe stany trądzikowe, łupież, łuszczenie się skóry małżowiny usznej aż do wypadania włosów włącznie, a kończąc nawet na zmianach nowotworowych! Oto lista produktów, których lepiej unikać.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: DIOKSAN (pochodna glikolu etylenowego)
Jest to substancja pełniąca funkcje rozpuszczalnika dla wielu innych składników w kosmetykach. Łatwo przenika przez nabłonki i skórę do krwi. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie skóry. Przy dłuższym stosowaniu powoduje świąd i dermatozę.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: AHA (alpha hydroxy acid)
Stosowane są do wyrobu modnych kosmetyków złuszczających chemicznie naskórek. Niestety, używane przez dłuższy czas wysuszają naskórek, powodują stan zapalny, a następnie pękanie skóry. Zaburzają też wydzielanie łoju i potu oraz gospodarkę kwasowo-zasadową skóry.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: PETROLATUM, MINERAL OIL, PARAFFIN OIL (wazelina, oleje mineralne, olej parafinowy)
Są produktami destylacji ropy naftowej. Najczęściej dodawane do mydeł, pomadek, kremów i mleczek kosmetycznych. Nie wchłaniają się ze skóry, a zatykając pory hamują wymianę gazową. Uniemożliwiają swobodne wydostawanie się łoju na powierzchnię skóry, prowadząc do wytworzenia się warunków sprzyjających rozwojowi bakterii beztlenowych. Prowadzić to może w konsekwencji do rozwoju trądziku i zmian o charakterze zapalnym i ropnym. Wazelina, stosowana na skórze wrażliwej na promieniowanie słoneczne, tylko pogłębia oparzenia słoneczne, a dodatkowo zakłóca własny, naturalny mechanizm nawilżania skóry, prowadząc do jej wysuszenia. Stanowią doskonały wypełniacz tylko dlatego, że są bardzo tanie i zwiększają masę produktu.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: TALK (talk)
Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk, zmieszany z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: PVP/VA Copolymer (polimery filmotwórcze)
To chemikalia ropopochodne, stosowane w kosmetykach do układania włosów, między innymi w lakierach do włosów. U osób wrażliwych, substancje te podrażniają układ oddechowy.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: SODIUM LAURYL SULFATE (SLS)
Jest to syntetyczny detergent dodawany do kosmetyków, szczególnie szamponów, żeli i płynów do kąpieli, jak również do płynów do mycia naczyń, podłóg i płynów do prania. Jego zadaniem jest usunięcie tłuszczu i wytworzenie piany. Niestety substancja ta powoduje wysypki na skórze, podrażnienie oczu, a także przyczynia się do powstania łupieżu na owłosionej skórze głowy. Uszkadza osłonki włosów powodując ich łamliwość i rozdwajanie oraz wypadanie włosów.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: TRICLOSAN
Antyseptyk w kosmetykach. Niekiedy używany do leczenia trądziku i dodawany do preparatów przeciwtrądzikowych. Jego długotrwałe stosowanie powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych u zwierząt. Nie należy go stosować w czasie laktacji i ciąży.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: SYNTHETIC COLORS
Są to wszelkie syntetyczne substancje koloryzujące stosowane po to, by poprawić wygląd kosmetyku (ma on ładniejszy kolor). Substancje te mają jednak działanie rakotwórcze. Szczególną uwagę należy zwracać na skład farb do włosów, gdzie składniki te oznacza się jako FD&C lub D&C i podaje numer koloru (np. FD&C Red No.6)
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: FRAGRANCES
Tym terminem określa się składniki zapachowe i poprawiające koloryt kosmetyków. Często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i rakotwórcze. Mogą wywoływać bóle i zawroty głowy, wysypkę, wymioty, ostry kaszel oraz podrażnienie skóry. Producent, który nie ma nic do ukrycia, podaje dokładne nazwy chemiczne tej grupy składników, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. W przeciwnym razie pisze tylko „fragrances”. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.
  1. Szkodliwe składniki kosmetyków: SODIUM (Cyanide, Lauryl Sulfate = SLS, Myreth Sulfate, Laureth Sulfate = SLES, Laurylosiarczany sodu)
Typowe detergenty syntetyczne, stosowane od dawna w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Obecnie są niemal w każdym toniku, balsamie, żelu myjącym, zmywaczu, szamponie i płynie do kąpieli. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, upośledzają czynności gruczołów apokrynowych, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski. Przyczyniają się do powstawania plam, guzków zapalnych i wyprysków ropnych. Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Powodują podrażnienie oczu i zapalenie spojówek. W razie dostania się do jamy nosowej, np. podczas mycia powodują nieżyt nosa. Przenikają ze skóry do krwi wywołując działanie ogólne. Ulegają kumulacji w ustroju. Są metabolizowane w wątrobie. Uszkadzają układ nerwowy i układ odpornościowy skóry. Nie powinny być stosowane w okresie ciąży i laktacji.