Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 4 lutego 2016

Na grzbiecie szczura wyhodowano ludzkie ucho.

youtube.com
Stosując komórki macierzyste, naukowcy wyhodowali ludzkie ucho na grzbiecie szczura. Doświadczeniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu w Tokio i Uniwersytetu w Kioto kierował Thomas Cervantes.
Z kolei zespół naukowców z Hospital Morriston pod przewodnictwem Iaina Whitakera przy pomocy druku trójwymiarowego był w stanie pozyskać chrząstki nadające się do przeszczepu. Przy okazji wykorzystano indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste. Wyhodowanym chrząstkom nadano kształt, odpowiadający małżowinie. „Model” umieszczono pod skórą szczura, który w ciągu dwunastu tygodni przekształcił się w ucho długości 5 cm.

Badacze uważają, że za pomocą tej metody będą w stanie odtwarzać uszy i przenosić je w miejsca uszkodzonych narządów słuchu u ludzi. Eksperci nie wykluczają, że jeśli przeszczep nastąpi u dziecka, zwiększy się wielkość uszu i będą one wyglądać jak u osób dorosłych. Nowa technika zostanie jednak ulepszona w ciągu najbliższych pięciu lat.