Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 14 lutego 2017

Toksyczne substancje chemiczne pozostają w głębinach oceanu

By NASA Goddard Space Flight Center Image by Reto Stöckli (land surface, shallow water, clouds). Enhancements by Robert Simmon (ocean color, compositing, 3D globes, animation).

Chemikalia zakazane w 1970 roku zostały znalezione w najgłębszych obszarach Oceanu Spokojnego. Naukowców zaskoczyło stosunkowo wysokie stężenie zanieczyszczeń takich jak polichlorowane bifenyle (PCB) i polibrominowane etery difenylowe (PBDE) w ekosystemie głębinowym.

***\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony
https://www.facebook.com/Ryszard-Piotr-Jak-by%C4%87-zdrowym-ca%C5%82e-%C5%BCycie-811427708999378Zespół badawczy, kierowany przez dr Alana Jamiesona na Uniwersytecie w Newcastle, sprawdzał poziomy zanieczyszczeń w tkance tłuszczowej skorupiaków żyjących w głębinach Pacyfiku. Zwierzęta były wyławiane za pomocą specjalnie zaprojektowanych łodzi.

We wnętrznościach skorupiaków znaleziono chemikalia PCB oraz PBDE, które były powszechnie używane jako izolatory elektryczne oraz jako środki zmniejszające palność. Produkcja PCB została zakazana w 1970 roku, jednak do tego czasu zdążono wyprodukować 1,3 milionów ton substancji.
Chemikalia dostawały się do środowiska naturalnego poprzez awarie przemysłowe oraz w postaci zrzutów ze składowisk odpadów, są odporne na rozkład i wciąż utrzymują się w ekosystemie głębinowym.

Badacze twierdzą, że groźne substancje kumulują się w łańcuchu pokarmowym, a ich stężenie jest wielokrotnie wyższe niż w wodach powierzchniowych. Toksyczne skutki zanieczyszczeń i ich potencjał przebiegania w górę łańcucha pokarmowego nie zostały jeszcze zbadane.