Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 6 maja 2017

Pewne klasy antybiotyków zwiększają ryzyko poronienia wczesnej ciąży

By Tom Adriaenssen, CC BY 3.0-2.5-2.0-1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=558117

Wiele klas antybiotyków, w tym makrolidy, chinolony, tetracykliny czy sulfonamidy, powiązano z podwyższonym ryzykiem poronienia wczesnych ciąż.
Erytromycyna i nitrofurantoina, stosowana do leczenia zakażeń dróg moczowych u ciężarnych, nie były powiązane z podwyższonym ryzykiem.
„Zakażenia są częste w czasie ciąży. Choć w ramach innych badań zastosowanie antybiotyków powiązano ze spadkiem ryzyka wcześniactwa i niskiej wagi urodzeniowej, nasze analizy pokazują, że pewne typy antybiotyków podwyższają ryzyko spontanicznego poronienia (od 60% do 2 razy)” – opowiada dr Anick Bérard z Uniwersytetu Montrealskiego.
Zespół Bérard analizował dane Quebec Pregnancy Cohort z lat 1998-2009; 8702 przypadki spontanicznych poronień zestawiono z 87.020-osobową grupą kontrolną.
Średni wiek ciąży w momencie poronienia wynosił 14 tygodni. W grupie z poronieniami ekspozycja na antybiotyki we wczesnej ciąży występowała w 1428 przypadkach (16,4%), w porównaniu do 11.018 przypadków (12,6%) w grupie kontrolnej.
Uczestniczki badania miały od 15 do 45 lat. Kobiety, które roniły, częściej były starsze, mieszkały same i miały liczne problemy zdrowotne/zakażenia (podczas analiz wzięto poprawkę na wszystkie te czynniki).
Do mocnych stron badania należy zaliczyć, m.in.: dużą liczebność próby, wiarygodne dane nt. przepisanych leków czy procedur medycznych związanych ze spontanicznym poronieniem.
Autor: Anna Błońska
Na podstawie: EurekAlert.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl