Przez niektórych uważana za zwykły chwast, kojarzony z bąblami, przez innych cenne lekarstwo i znakomity kosmetyk.
Pokrzywa jest jednym z ziół, które można stosować codziennie, wspomagająco działa cała roślina – liście, korzeń jak i owoce zwane orzeszkami.
Maj jest najlepszym miesiącem na zbieranie młodych pędów pokrzywy, właśnie teraz zawierają one najwięcej wartościowych substancji. Liście pokrzywy są bogate w białko, zawierają duże ilości żelaza, magnez, potas, mangan, wapń, chlorofil, histaminę, witaminy A,B C, beta karoten i wiele innych pierwiastków śladowych
Tradycyjnie w medycynie ludowej jest stosowana w leczeniu niedokrwistości i anemii, niedoborach żelaza, oczyszczaniu krwi, przywracaniu sił witalnych, leczeniu reumatyzmu, chorób dróg moczowych, nieżytach przewodu pokarmowego i wszystkich dolegliwościach spowodowanych zakwaszeniem i zatoksycznieniem organizmu.
Z pokrzywy, można pić herbatki i napary a jeszcze lepiej wyciskać soki wtedy zachowane są wszystkie enzymy. Młode liście pokrzywy po sparzeniu można stosować w kuchni, jako dodatek do sałatek, twarożków, zup, gulaszów, potraw z jajek, past lub po prostu przygotować zamiast szpinaku z masłem i czosnkiem.
50 dag młodych liści pokrzywy
2 ząbki czosnku
½ litra wywaru z włoszczyzny
4 ziemniaki
½ szklanki śmietany
1 łyżka oliwy lub masła
1 łyżka mąki
Przyprawy do smaku: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek
2 ząbki czosnku
½ litra wywaru z włoszczyzny
4 ziemniaki
½ szklanki śmietany
1 łyżka oliwy lub masła
1 łyżka mąki
Przyprawy do smaku: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek
Sparzoną pokrzywę i czosnek posiekać i poddusić na maśle lub oliwie, zmiksować na krem i zalać wywarem z jarzyn. Po zagotowaniu zagęścić mąką, dodać śmietanę, ugotowane uprzednio ziemniaki i przyprawić. Można dodać jajko na twardo.
Sok z pokrzywy dla zdrowia i urody
4 łyżki Świerzych liści pokrzywy wycisnąć w wyciskarce lub rozdrobnić mikserem elektrycznym, dodać trochę przegotowanej wody. Wystarczy pić 1-2 łyżki dziennie dla oczyszczenia i wzmocnienia organizmu i wątroby, poprawy morfologii krwi i …odmłodzenia. Już po 2 tygodniach stosowania cera nabiera ładnego koloru, staje się świeża i odżywiona znikają pryszcze i trądzik.
Można również sok z pokrzywy łączyć z innymi sokami ze świeżych owoców i warzyw np. z marchwi lub jabłek , przy wycieńczeniu organizmu po przebytych chorobach, osłabieniu, chorobach nowotworowych itd.
Olejek z pokrzywy na zaburzenia koncentracji
Wg św. Hildegardy z Bingen na rozproszenia uwagi i zapominanie, pomaga nacieranie skroni i klatki piersiowej olejkiem z pokrzywy.
30g młodych liści z pokrzywy utłuc w moździerzu, aż powstanie papka. Dodać 2lyzki oliwy z oliwek, dokładnie wymieszać.
Stosować codziennie przed snem.
Świeżo zebrane lub suszone liście pokrzywy (2 łyżki) zalać litrem wrzątku, trzymać pod przykryciem kilka minut.
Używać wewnętrznie (oczyszczanie i wzmacnianie organizmu, poprawa przemiany materii, obniżanie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, poprawa pracy wątroby, trądzik) lub zewnętrznie do przemywania cery w przypadku cery tłustej i jako płukanka wzmacniająca włosy, zmniejszająca łupież i łojotok.
Orzeszki z pokrzywy
Zielone grona, pojawiające się na szczycie rośliny w połowie lata, zebrać i ususzyć w przewiewnym miejscu. 1 łyżeczkę zalać szklanką wrzątku parzyć 15 min i pić jako uzupełnienie diety.
Uwaga:
Używając pokrzywę należy się skonsultować z lekarzem w przypadku zaburzeń krzepliwości krwi i c
Żródł:http://sekrety-zdrowia.org/pokrzywa-w-kuchni-i-apteczce-przepisy/