Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

niedziela, 8 października 2017

Mięso usunięte z listy produktów zalecanych w zdrowej diecie


Mięso usunięte z listy produktów rekomendowanych w zdrowej diecie. Taka decyzja została podjęta podczas ostatniego spotkania Dietary Guidelines Advisory Committee (DGAC). DGAC to komitet powołany przez HHS (United States Department of Health and Human Service) i USDA (The United States Department of Agriculture), a w jego skład wchodzą uznani eksperci z zakresu zdrowia i dietetyki. DGAC wydało swój pierwszy zestaw zaleceń w 1985 roku.
Ostatnie zebranie komitetu, na temat wytycznych w 2015 roku, odbyło się 15 grudnia. W trakcie tego spotkania, którego celem było ustalenie nowych wytycznych zdrowego żywienia dla Amerykanów, pomiedzy specjalistami doszło do dyskusji na temat tego jak najlepiej zdefiniować “chude mięso”, które znalazło się w pierwszej wersji zaleceń. Po prawie dwugodzinnej zamknietej dyskusji komitet przedstawił ostateczną wersję swoich zaleceń, dotyczących diety wywierającej korzystny wpływ na organizm. Wśród produktów rekomendowanych znalazły się:
  • warzywa i owoce
  • produkty pełnoziarniste
  • nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu
  • owoce morza
  • rośliny strączkowe
  • orzechy
Całkowicie pominięto wcześniej obecne na liście chude mięso. DGAC zaleca także umiarkowanie w spożyciu alkoholu oraz zmniejszenie konsumpcji czerwonego i przetworzonego mięsa, rafinowanych zbóż oraz cukru. Na takiej decyzji komitetu mogło zaważyć również to, że spożycie mięsa jest bardzo nieekologiczne. Jak donosi Mary Clare Jalonick z Associated Press: “Szkic zaleceń, który zaczął krążyć miesiąc temu, stwierdział, że zrównoważona dieta pomaga zapewnić dostęp do żywności zarówno obecnej ludności, jak i przyszłym pokoleniom”.
Taka decyzja DGAC bardzo wzburzyła lobby mięsne w USA i z pewnością będzie ono walczyć o zmiany zaleceń. Rekomendacja DGAC zostanie prawdopodobnie opublikowana w ciągu 30 dni w Rejestrze Federalnym zaleceń. Po tym terminie opozycja ma 45 dni na ewentualne komenarze. Ostateczej decyzji należy się spodziewać w czwartym kwartale 2015 roku.
Źródło: news.yahoo.com