Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 31 października 2017

Zanieczyszczenie światłem coraz większym problemem - mieszkańcy dużych miast nie wysypiają się z powodu oświetlenia ulicznegoU mieszkańców dużych miast występują problemy ze snem z powodu oświetlenia ulicznego, dowodzą australijscy naukowcy. Wiadomym jest, że organizm reaguje na codzienne zmiany w oświetleniu. Jeśli w nocy jest za jasno, ma to wpływ na wewnętrzny zegar biologiczny człowieka, donosi Rosblat.

Naukowcy przez osiem lat przeprowadzili wywiady z 15 863 ludzi. Respondenci mówili o trybie uśpienia, o jakości snu, a także o zaburzeniach fizycznych i psychicznych. Przy okazji zwrócono uwagę na poziom oświetlenia ulicznego w nocy.

Jak się okazało, ludzie, którzy żyli w mieście o liczbie przekraczającej co najmniej 500 tys. mieszkańców, zasypiali w obliczu oświetlenia nocnego, co zdarzało się 3-6 razy częściej niż w małych miastach i na obszarach wiejskich.

Nocny efekt oświetleniowy miał wpływ na jakość i długość snu. Jeśli światło było mocne, ludzie spali mniej niż 6 godzin dziennie. Mieszkańcy dużych miast byli częściej niezadowoleni z ilości i jakości snu niż reprezentanci mniejszych miejscowości z mniej aktywnym oświetleniem w proporcji 29% do 16%.
Dowiedziono, że intensywne oświetlenie powoduje zmęczenie. Uskarżyło się na nie 9% badanych. Naukowcy jednoznacznie zalecają mieszkańcom dużych aglomeracji wieszać grube zasłony w oknach lub montować rolety, aby odciąć się od jasnego oświetlenia ulicznego.