Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 6 października 2017

Urodziło się pierwsze dziecko, które posiada trzech biologicznych rodziców

Nowa technika reprodukcyjna polega na poczęcia dziecka z materiału genetycznego od trzech odrębnych rodziców. Niedawno urodził się pierwszy taki człowiek.
Jak donosi serwis New Scientist, dziecko urodziło się pięć miesięcy temu w Meksysku, pod nadzorem amerykańskich naukowców. Technika reprodukcyjna składająca się z trojga rodziców jest znana jako mitochondrialna darowizna lub pronuklearny transfer. Nie jest legalna w Stanach Zjednoczonych, ale toczy się tam na temat niej poważna dyskusja. Metoda ta została zatwierdzona dwa lata temu w Wielkiej Brytanii, ale nie przeprowadzono jej jeszcze w praktyce.

Ma to być sposób na zatrzymanie chorób i schorzeń dziedziczonych od matki przez dziecko. W tym przypadku, pięciomiesięczny chłopiec z Jordanii został uchroniony od przekazania mu przez matkę śmiertelnej choroby genetycznej, zwanej zespołem Leigh. Choroba zaburza rozwój układu nerwowego, w wyniku czego matka straciła poprzednio dwoje dzieci. Przypadkiem zainteresował się Jan Zhang, badacz w New Hope Fertilty Center w Nowym Jorku. Ten zdecydował się na przeprowadzenie procedury w Meksyku, gdzie nie ma żadnych regulacji prawnych w tej kwestii.

Dziedziczne wady mitochondrialnego DNA mogą powodować poważne, a nawet śmiertelne efekty. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wyodrębnili dwa jajeczka – jedno od matki i jedno od dawcy. Jądro komórki jajowej dawcy jest usuwane, pozostawiając nienaruszone mitochondria, a następnie zastępowane jądrem komórki jajowej matki.
 
Powstały w ten sposób zarodek jest wolny od dziedzicznej wady. Technika jest uważana za kontrowersyjną ze względu na liczbę rodziców, ale naukowcy usprawiedliwiają ją tym, że jedynie 0,1 procenta informacji genetycznej jest przenoszone przez darczyńcę.