Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

czwartek, 2 listopada 2017

Jak głodówka wpływa na długość życia

Naukowcy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego w Bostonie stwierdzili, że okresowa głodówka polepsza procesy przemiany energetycznej w komórkach. Fragmenty pracy naukowej zostały opublikowane na portalu „EurekAlert”.
Naukowcy zbadali procesy zachodzące w organizmie nicienia Caenorhabditis elegans i doszli do wniosku, że jedna z przyczyn starzenia się to naruszenie funkcjonowania sieci mitochondrialnych, które odpowiadają za ważne mechanizmy regulacji fizjologicznej i energetycznej.
Z czasem sieci stają się niezdolne do funkcjonowania i zaczynają produkować wolne rodniki, trujące komórki i naruszające metabolizm. Ten proces, między innymi, jest jedną z przyczyn pojawienia się chorób wieku podeszłego.
Biolodzy stwierdzili, że zmniejszenie liczby spożywanych kalorii pozytywnie oddziałuje na aktywność sieci mitochondrialnych i pozwala im dłużej być w dobrej formie. W ten sposób umiarkowana głodówka spowalnia zmiany wiekowe i wydłuża życie, uważają naukowcy.
„Nasze badania otwierają nowe możliwości dla tych, którzy zajmują się zapobieganiem chorobom związanym z wiekiem” – powiedziała jedna z badaczek. Według niej następny etap będzie polegać na określeniu, na ile ograniczenia w diecie wpływają na „plastyczność” mitochondrialnych sieci u ssaków.