Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 22 listopada 2017

Lek przeciwko tasiemcom zwalcza raka prostaty


Nitazoksanid (NTZ), lek stosowany w terapii tasiemczyc czy lambliozy, zwalcza raka prostaty.
„Odkryliśmy, że NTZ blokuje w komórkach nowotworowych [ważny] szlak sygnałowy i hamuje ich wzrost. Rzadko kiedy naukowcy odkrywają związek, który obiera na cel specyficzne cząsteczki tak precyzyjnie jak nitazoksanid” – opowiada prof. Karl-Henning Kalland z Uniwersytetu w Bergen.
Zespół Kallanda podkreśla, że w komórkach raka prostaty i jelita grubego występuje dużo aktywowanej β-kateniny. Aktywacja tego białka sprawia, że komórki dzielą się w szybkim tempie. Przez β-kateninę komórki nowotworowe stają się też bardziej oporne. Eksperymenty wykazały jednak, że NTZ rozkłada aktywowaną β-kateninę, co z kolei stymuluje układ odpornościowy do atakowania komórek rakowych.
Obecnie ekipa pracuje nad wzmocnieniem immunoterapii za pomocą mechanizmów odkrytych dzięki NTZ.
Norwegowie podkreślają, że bywa, że eksperymenty z dobrze znanymi lekami ujawniają ich nieznane oddziaływania. „Korzyść z testowania już dopuszczonych leków jest taka, że wiadomo, że działają w ludzkim organizmie i nie mają poważnych skutków ubocznych, a to może [znacznie] przyspieszyć wdrożenie ewentualnych nowych terapii.”
Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Uib.no
Źródło: KopalniaWiedzy.pl