Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 1 listopada 2017

Najnowsze badania wykazały, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży wiążę się z ryzykiem ADHD u dzieciAcetaminofen jest aktywnym składnikiem preparatów przeciwbólowych i wielu innych lekówprzeciwcukrzycowych dostępnych bez recepty.
Środek jest używany także jako lek przeciwbólowy podczas ciąży. Najnowsze badania dowodzą, że specyfik zwiększa ryzyko związane z zachowaniem najmłodszych. Naukowcy z Norwegii stwierdzili, że wśród prawie 113 tys. dzieci, których matki zażywały acetaminofen w okresie ciąży, rozpoznano zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Ryzyko zmian wzrasta im dłużej trwa przyjmowanie lekarstwa. U dzieci, których matki stosowały acetaminofen przez 29 dni lub dłużej podczas ciąży, dwukrotnie częściej diagnozowano ADHD niż u kobiet, które tego nie robiły. Niewielkie ryzyko ADHD wykazywały dzieci, których mamy przez tydzień lub mniej przyjmowały paracetamol.

Acetaminofen jest aktywnym składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Najnowsze badanie, prowadzone przez naukowca Eivinda Ystroma z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo, nie są pierwszymi, które sugerują związek między stosowaniem acetaminofenu w okresie prenatalnym a ADHD.

Istnieje grupa ekspertów, która nadal odrzucają te ustalenia, a winę zwalają na warunki, w jakich przebiegały ciąże. Specjaliści z tej grupy uważają, że nie należy bać się stosowania acetaminofenu na przykład w gorączce, ponieważ nieleczona gorączka niesie za sobą większe ryzyko powikłań. Ich zdaniem, związek paracetamolu z ADHD wiązać należy z długotrwałym używaniem tego środka.

Dlaczego lek wpływa na ryzyko wystąpienia ADHD? Zdaniem norweskich naukowców, może on ingerować w hormony matki, które są ważne dla rozwoju mózgu płodu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wciąż bardzo niewiele medykamentów zostało faktycznie przebadanych pod kątem ich stosowania przez kobiety w ciąży i dość mało wiadomo na temat bezpieczeństwa używania jakichkolwiek leków w okresie prenatalnym. Sugeruje się, aby kobieta  w ciąży zawsze rozmawiała z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek specyfików.


Źródło: