Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

niedziela, 25 marca 2018

W Wielkiej Brytanii podjęto się wyleczenia genetycznie warunkowanej ślepoty

 Oko - b&w


Tysiące ludzi rodzi się z wadą genetyczną, która skazuje ich na życie bez wzroku. Teraz jednak nadszedł dla nich czas nadziei, ponieważ powiodła się pierwsza na świecie operacja, która naprawia tę wadę dostarczając oku obce DNA.
Genetyczny problem ze wzrokiem najczęściej polega na tym, iż gen odpowiedzialny za utrzymywanie komórek światłoczułych na tyle oka pozbawiony jest połowy swojego materiału genetycznego. Fachowo nazywa się to barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki.

Teraz jednak naukowcy są w stanie wyleczyć ten problem poprzez przeprogramowanie materiaługenetycznego w laboratorium i uzupełnienie nim ubytków DNA w oku. Wystarczy, że przekażą je przy pomocy nieszkodliwego dla człowieka wirusa.

W ostatni czwartek, 29-letni Brytyjczyk stał się pierwszą na świecie osobą, która przeszła procedurę takiej operacji w Oxford Eye Hospital. W tym momencie regeneruje on siły i dochodzi do siebie po zabiegu.

Robrert MacLAren, profesor okulistyki na Uniwersytecie w Oksfordzie, który przeprowadził cały zabieg, powiedział: „Pacjent ma się dobrze, aktualnie odzyskuje siły w domu. Dopiero za kilka lat dowiemy się jednak czy udało nam się zatrzymać proces degeneracji jego siatkówki.”
Cóż, postęp, postępem, jak to zwykle – niepewny. Miejmy jednak nadzieję, że naukowcom uda się odnieść sukces w tej dziedzinie.