By Jacek Halicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37946155
Amerykańscy badacze federalnego Narodowego Programu Toksykologicznego odkryli guzy rakowe u szczurów poddanych stałemu promieniowaniu elektromagnetycznemu, które zwykle emitowane jest przez telefony komórkowe.
„Naukowcy wyjaśnili, że u niewielkiego procenta szczurów samców, od 2% do 3%, rozwinęły się nowotwory w sercu i mózgu, kiedy poddane były stałemu promieniowaniu” – pisze „Huffington Post” powołując się na badania. Mniejszy procent zachorowań wykryto u szczurów płci żeńskiej.
Termin „były stale poddane” oznacza, że promieniowanie trwało po dziewięć godzin dziennie, siedem dni w tygodniu przez dwa lata. Jak zauważa gazeta, naukowcy nie twierdzą, że taki efekt można zaobserwować także u ludzi.
Zarząd kontroli sanitarnej jakości produktów żywnościowych i lekarstw w 2015 roku na swojej stronie internetowej opublikował materiał, zgodnie z którym „nie ma dowodów, że korzystanie z telefonów komórkowych związane jest z ryzykiem nowotworu mózgu”.
Zdaniem naukowców, nowe badania świadczą o tym, że promieniowanie może mieć działanie biologiczne.
„Czy to oznacza, że powinniśmy przestać korzystać z telefonów? Nie” – powiedział naukowiec Michael Hansen.
Jednak, jeśli niepokoicie się z tego powodu, możecie podjąć środki ostrożności, radzi naukowiec. Zauważył on, że promieniowanie elektromagnetyczne silnie wpływa na odległość i poradził wykorzystać dla łączności komplety hands-free lub wideoromowy, a także nie nosić telefonów w kieszeni.