Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

sobota, 26 sierpnia 2017

Lekarze są przepracowani

By User:Ragesoss - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25092349

Śmierć lekarki po 4-dniowym nieprzerwanym dyżurze w Białogardzie, 10-dniowy dyżur lekarza w Mielcu to fakty, które wstrząsnęły opinią publiczną. Czy polscy lekarze za długo pracują?
Lekarski serwis „Konsylium24” przeprowadził ankietę na ten temat wśród swoich czytelników. Odpowiedziało 623 lekarzy, co może być pewną reprezentacyjną próbą.
59 proc. ogółu pytanych lekarzy zadeklarowało, że pracować 24 godziny bez przerwy zdarza im się raz w roku, ale niemal co trzeci lekarz (29 proc.) zadeklarował, że w ten sposób pracuje co najmniej raz w tygodniu. 14 proc. lekarzy odpowiedziało, że w ostatnim roku zdarzało im się pracować ponad 48 godzin.
38 proc. lekarzy twierdzi, że co najmniej raz w tygodniu pracują ponad dobę. Podobne oświadczenie złożyło 23 proc. lekarek.
Jest oczywiste, że prace ponad siły częściej wykonują lekarze młodzi, na dorobku, ze stażem pracy poniżej 7 lat. 66 proc z nich ma incydenty pracy powyżej 24 godzin bez przerwy. 52 proc z nich robi to raz w miesiącu, a 58 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Ich starsi koledzy, pracujący powyżej 25 lat, nie pozostają w tyle – 47 proc z nich deklaruje, że zdarza im się pracować ponad 24 godziny bez przerwy.
Powody, dla których młodzi lekarze częściej biorą ponad dobowe dyżury są oczywiste: niższe zarobki, kredyty, jak również wyścig szczurów – chęć jak najszybszego osiągnięcia pozycji zawodowej i wysokich zarobków.
Nie dziwi też podział na najciężej pracujących według specjalizacji zawodowej. Najciężej i najdłużej pracują specjaliści medycyny ratunkowej, z których 66 proc. deklaruje ponad 24 godziny dyżuru co najmniej raz w tygodniu. Tuż za nimi są chirurdzy – 58 proc. i ortopedzi – 43 proc.
Co trzeci specjalista medycyny ratunkowej i chirurg ogólny przyznaje, że zdarzało im się pracowac powyżej 48 godzin bez przerwy.
W powszechnej opinii polscy lekarze zarabiają co najmniej przyzwoicie. Okazuje się, że cena tych zarobków jest jednak wysoka.
Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu