Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

środa, 16 sierpnia 2017

Zajadasz stres zawodowy? Lepiej się wyśpij!




Zestresowani pracą jedzą więcej „śmieciowego” jedzenia, ale może istnieć czynnik, który przed tym chroni. Jak wskazują nowe badania, opublikowane na łamach prestiżowego Journal of Applied Psychologyodpowiednia jakość snu chroni przed objadaniem się wskutek stresów w pracy. To jedno z pierwszych opracowań, ukazujących w jaki sposób doświadczenia w pracy wpływają na zachowania związane z jedzeniem.
Badania przeprowadzono wśród dwóch grup pracowników z Chin. Pierwsze z nich dotyczyło osób zatrudnionych w branży informatycznej, którzy regularnie doświadczali dużego obciążenia zadaniami zawodowymi i często odczuwali presję czasu. Drugie badanie przeprowadzono wśród pracowników call-center, którzy podkreślali, że nierzadko muszą zmagać się z nieuprzejmymi i wymagającymi klientami.
Badacze odkryli, że zestresowani pracownicy mają tendencję do przynoszenia negatywnych uczuć z pracy do… stołu. W obu badaniach zaobserwowano, że stres w pracy był związany z negatywnym nastrojem pracowników podczas wykonywania zadań zawodowych, co z kolei wiązało się z wybieraniem niezdrowego jedzenia po pracy. Zestresowani nie tylko jedli więcej niż zwykle, ale i wybierali więcej „śmieciowych” potraw zamiast zdrowej żywności.
Badacze zaproponowali dwa wyjaśnienia zaobserwowanego efektu. Po pierwsze, jedzenie nie pełni jedynie funkcji fizjologicznej. Pozwala ono również regulować nastrój – objadanie się może więc łagodzić negatywne uczucia. Po drugie, niezdrowa dieta może być konsekwencją mniejszej samokontroli. Kiedy pracownik czuje się zestresowany w pracy, stres obniża jego zdolność do skutecznego regulowania własnego zachowania.
Kluczowe odkrycie tych badań polegało jednak na tym, że sen pomagał ludziom „uzbroić się” do walki ze stresem w pracy. Kiedy pracownicy spali lepiej w nocy, mieli więcej energii i zasobów do radzenia sobie ze stresem, a po pracy rzadziej sięgali po niezdrowe przekąski.
Wiele firm kusi przyszłych pracowników darmowymi automatami z przekąskami. W świetle zaprezentowanych wyników wydają się one krótkoterminowym środkiem zaradczym. Nieuwzględnienie promocji zachowań zdrowotnych (uprawianie sportu, sen, odżywanie) może potencjalne odnosić niekorzystne skutki dla zdrowia pracowników.
badania.net