Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

wtorek, 11 października 2016

Herbatka z igieł sosnowych i inne zastosowania igliwia.

Sosna: zdjęcieBy bobistraveling - Moores Knob Hanging Rock SP NC 8337, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11578803


igliwie sosnowe wlasciwosci i zastosowanie
Herbatka z igieł sosnowych stosowana była od setek lat w leczeniu wielu dolegliwości na wielu kontynentach.
Tradycyjnie w Rosji, szczególnie na Syberii leczono zakażenia górnych dróg oddechowych, brak odporności, osłabienia i pito aby zachować jasność umysłu.
Indianie Ameryki Północnej pili napary głównie po to by uniknąć szkorbutu.Igły sosny zawierają zwłaszcza w okresie zimowym bardzo duże ilości witaminy C. Taka herbatka dostarczy jej więcej niż szklanka soku pomarańczowego. 50 gram igliwia pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i jest praktycznie za darmo.

Co więcej badania naukowe wykazały silne działanie antymutagenne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe 
Olejki eteryczne zawarte w igłach chronią przed chorobami oczu, degeneracją mięśni i zaburzeniami układu nerwowego. Działają jak środek dezynfekujący na zarodniki drożdży, pleśni i bakterie, dając ochronę przed grypą, zaziębieniami, zakażeniami, zapewniają jasność umysłu, Zauważono, że są pomocne w depresji, miażdżycy, alergiach, nadciśnieniu i otyłości.

Herbatka witaminowa z igieł sosnowych
Herbatka witaminowa z igliwia sosny
Wierzchołki  młodych pędów sosny (kolor jasnozielony) zanurzyć na chwilę we wrzącej wodzie, po to by rozpuścić woskowy nalot.
Igły posiekać, zalać wrzątkiem i gotować 10 min. Przecedzić, można dodać suszone skóreczki pomarańczy lub cytryny, ewentualnie po przestudzeniu dosłodzić miodem.
Napar z igliwia sosny
Igły rozetrzeć w moździerzu, zalać ½ litra wody (na kilka wierzchołków gałązek). Doprowadzić do wrzenia i odstawić pod przykryciem na 2 godziny, przecedzić.  Pić  3 razy dziennie po ½ szklanki
Inhalacja na chore zatoki 

inhalacja na zatoki z igliwia sosny
Zagotować w całości zielone wierzchołki gałązek sosny, pochylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać przez kilka minut parę.  Przy okazji znakomicie oczyszcza twarz.
Takie inhalacje są zdolne w ciągu kilku, kilkunastu dniwyleczyć nawet przewlekłe stany zapalne zatok, kiedy środki farmakologiczne nie działają. Należy jednak pamiętać, aby po inhalacji nie wychodzić z domu, najlepiej więc je robić wieczorem.
Kąpiel w igliwiu
Kilka zielonych gałązek sosny zalać 2 litrami wody, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować 10 minut. Odstawić pod przykryciem na godzinę, przecedzić i wlać do wanny z wodą. Zażywać kąpieli ok. 15-20 minut. Stosować przy:
grzybicy, łuszczycy, czyrakach, stanach zapalnych skóry, bólach mięśni i stawów, astmie, przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych,  schorzeniach neurologicznych, narządów rodnych u kobiet, pęcherza, bezsenności i nadpobudliwości nerwowej.
Lecznicza kąpiel domowa sosna, sól, płatki owsiane
Lecznicze „mydło” sosnowe
Działa oczyszczająco, antybakteryjnie, łagodzi bóle reumatyczne, stawów, mięśni zwłaszcza po treningach, podrażnienia skóry, stany zapalne i swędzenie. Działa antydepresyjnie, wyciszająco, antystresowo, inhaluje drogi oddechowe, eliminuje toksyny, usuwa zaparcia, pomocne przy chorobach kobiecych i pęcherza.
Wygładza i napina skórę lepiej niż najlepszy balsam
Składniki:
Igły sosnowe
Płatki owsiane
Sól np. Epsom, z morza martwego, himalajska
Naturalny olejek np. kokosowy, oliwa z oliwek, olej lniany
Wymieszać w misce w równych proporcjach suche składniki, dodać tyle oleju aby uzyskać konsystencje dobrze trzymającej się papki. Przełożyć do woreczka płóciennego lub rajstopy, zacisnąć i wrzucić do wody w wannie. Czas trwania kąpieli 15-20 minut.