Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 2 grudnia 2016

Skąpe i niebezpieczne posiłki z cateringu w szpitalach

By Stako - Taken from Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=327275


Decyzje menadżerów szpitali, którzy zlecają sprzątanie i wyżywienie firmom zewnętrznym po niskich kosztach, mogą obrócić się przeciwko pacjentom. Masowe zatrucia posiłkami z cateringu w szpitalach w Biskupcu i Barczewie w 2014 roku, a następnie w pięciu warszawskich szpitalach i w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie w 2015 roku, są tego dowodem. Dziś po kontroli na alarm biją Inspekcja Handlowa i Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a w raporcie na temat outsourcingu usług technicznych w instytucjach publicznych sygnalizował zagrożenia, z jakimi dla pacjentów może wiązać się kontraktowanie usług sprzątania. Outsourcing jest procesem, za którym przede wszystkim stoją względy finansowe – przeprowadzając go dąży się do maksymalnych oszczędności.
Rezygnacja z własnego personelu ochraniającego, sprzątającego i obsługi portierni często wiąże się ze zleceniem wszystkich tych usług jednej firmie. Dochodzi wówczas do łączenia stanowisk i przerzucania usług, które wcześniej wykonywały nawet 3 osoby, na barki jednej. Częstym modelem jest łączenie stanowiska sprzątaczki i ochroniarza, bądź sprzątaczki i portiera. W szpitalach zachodzi pokusa do łączenia funkcji salowych oraz sprzątaczek. Wskutek outsourcingu sprzątania, jak wynikało z relacji jednej kobiety ze szpitala w Bydgoszczy: „posiłki, z powodu braku salowych, roznoszą także sprzątaczki, bez ważnych badań i przeszkolenia. A przecież roznoszenie posiłków w szpitalu nie jest zadaniem banalnym. Tu nawet podanie herbaty z cukrem niewłaściwej osobie może zagrozić jej zdrowiu”.
\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony
https://www.facebook.com/Ryszard-Piotr-Jak-by%C4%87-zdrowym-ca%C5%82e-%C5%BCycie-811427708999378
Kolejnym obszarem ochoczo przekazywanym do obsługi zewnętrznej jest wyżywienie. Jak wykazały kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej w większości skontrolowanych firm cateringowych dopatrzono się uchybień na wszystkich etapach związanych ze świadczeniem usługi – począwszy od produkcji i przechowywania żywności, po transport.
Zlecając wyżywienie firmom za niższe kwoty, niż przeznaczane dotąd na wyżywienie, szpitale wymuszają ograniczanie racji żywnościowych i pogorszenie ich jakości. Instytucje te muszą zaostrzyć wymagania względem firm oraz zintensyfikować kontrole, co do jakości usług, lecz nie rozwiąże to problemu, za wymaganiami muszą pójść bowiem odpowiednie nakłady finansowe.
Nie są zasadne argumenty, że instytucja powinna zlecić podmiotom zewnętrznym usługi niemedyczne po niższych kosztach, aby zaoszczędzić na leczenie. Jest ono bowiem procesem złożonym, a wysoka jakość posiłków i bezpieczeństwo sanitarne pacjentów są jego elementami. Szpitale muszą wykazywać zarówno wielką dbałość o czystość, jak i o wyżywienie, by prawidłowo pełnić swoje podstawowe funkcje.
Masowe zatrucia w Biskupcu i Barczewie w 2014 roku, zatrucia pokarmowe w pięciu warszawskich szpitalach i w Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie w 2015 roku pokazały, że nieodpowiedzialny outsourcing oznacza pozorne zyski, a bardzo realne koszty finansowe i zdrowotne.
Autorstwo: Katarzyna Duda
Źródło: Trybuna.eu