Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

poniedziałek, 5 września 2016

7 roślin które oczyszczają Twoje pomieszczenie.

By Fritz Geller-Grimm - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1495093
Dzień dobry kochani, ja dzisiaj do Was z nowym „strachem”. Nie będzie bowiem o jedzeniu, ale o kwiecie, który w domu powinniście mieć :) Zwyczajna, niezwyczajna roślina…
Jeśli wydaje Ci się, że siedząc wygodnie w fotelu w domu i popijając spokojnie swojego szejka Ci nic nie grozi, to jesteś w błędzie. Bowiem niebezpieczeństwa czyhają wszędzie i nie mam tutaj na myśli walącego się sufitu na głowę, chociaż i to może się przytrafić gdy masz pecha.
Jeśli  często miewasz bóle głowy, nudności może to być spowodowane nie tylko złą dietą i niewysypianiem się.
Wiele materiałów wykorzystywanych w budownictwie i do wykańczania wnętrz jest źródłem szkodliwych lotnych substancji: farby, kleje, lakiery, panele sufitowe, płyty wiórowe, płytki podłogowe, linoleum, sklejka, tapety, substancje uszczelniające emitują m.in. formaldehyd, ksylen i benzen (formaldehyd uznawany jest za substancję potencjalnie rakotwórczą u ludzi. Urządzenia elektroniczne, np. drukarki, fotokopiarki, monitory, odczynniki, wyświetlarki emitują formaldehyd, toulen, benzen, trójchloroetylen, amoniak i inne związki.
Dywany i wykładziny, szczególnie wieloletnie, są źródłem formaldehydu i zanieczyszczeń biologicznych, kurzu i drobnoustrojów. Wykorzystywane w biurach i mieszkaniach tkaniny, tapicerka, korektory, ręczniki papierowe, torby plastikowe, zasłony,  rozpuszczalniki (takie jak perfumy, produktów zapachowych, farby, kleje, wykładziny, czyszczenie wyrobów), pył i cząstki (sierść zwierząt domowych, pleśnie, pestycydy i chemia budowlana)kosmetyki (np. waciki do demakijażu, zmywacz do paznokci, woda chlorowana), tusz, kuchenki gazowe, formularze i blankiety a nawet detergenty służące do utrzymywania czystości emitują formaldehyd, aceton alkohole, chloroform itp. Także ludzie i zwierzęta są źródłem wydzielin biologicznych, takich jak ksylen, toluen,amoniak, alkohole czy aceton. Wiele z tych materiałów emituje substancje lotne nawet kilka miesięcy i dłużej.

Badania zainicjowane przez NASA w latach 70. XX wieku pokazały, że popularne rośliny doniczkowe posiadają potencjał oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Wykorzystanie doświadczeń NASA oraz późniejszych zespołów badawczych pozwoliło na stworzenie listy roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach. Jak pokazały doświadczenia, niektóre mechaniczne systemy oczyszczania powietrza mogą zwiększać stężenie szkodliwych związków, dlatego rośliny stanowią korzystniejsze rozwiązanie.

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest prawdziwym  problemem dzisiaj, ale można zrobić wiele małych zmian, które mają duży wpływ na jego oczyszczenie.
Wiele roślin, pomaga  pozbyć się trucizn.  Ponieważ niektóre z tych toksyn wymagają więcej interwencji niż inni, chcę skupić się na najprostszych rzeczach, które możesz zrobić już teraz w Twoim domu!
Kupić rośliny, które bardzo pomogą uporać się z problemem
Usuwanie z powietrza szkodliwych lotnych substancji!
Udowodniono, że rośliny doniczkowe usuwają z powietrza takie substancje jak formaldehyd, benzen, toluen, aceton, rtec, trójchloroetylen, alkohole, amoniak i inne
Zmniejszają stężenie niektórych alergenow w powietrzu
Zmniejszają liczbę drobnoustrojów w powietrzu
Powietrza jest swieże, szczególnie korzystne w okresach zimowych w klimacie umiarkowanym
Poprawa samopoczucia i zdrowia np. pacjentów szpitali,  pracowników biur oraz więźniów.
Poprawa kreatywności u dzieci  i pracowników.
Prawdopodobne zmniejszenie agresywności u ludzi

Rośliny, które bez problemu można dostać i posadzić w domu, nie ma wymówek
Falenopsis (ćmówka )
Obejmuje 66 gatunków występujących naturalnie w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Rośliny te są łatwe w uprawie i cechują się długotrwałym kwitnieniem, ich kwiaty są okazałe, różnobarwne, niektóre wydzielają zapach. Dlatego należą do popularnych roślin ozdobnych uprawianych w pomieszczeniach.

Gerbera Jamesona

Roślina ozdobna hodowana na kwiat cięty.
Gerbera_Daisy_Flower_Digon3

 Figowiec benjamina

W swoim naturalnym środowisku drzewo osiągające wysokość do 30 m. Ma delikatne, zwieszające się w dół gałęzie.
240px-Ficus_benjamina1
Roślina ozdobna – jako roślina doniczkowa jest warta uprawy ze względu na drzewkowaty pokrój, przewieszające się gałązki, małe, spiczasto zakończone liście. W starszym wieku zajmuje dużo miejsca. Jednak warto ją mieć.
Sansewieria gwinejska
Roślina dorasta do 120 cm wysokości, jednakże zazwyczaj osiąga do 80 cm. W sprzedaży również są karłowate odmiany do 30 cm. Sansewieria gwinejska posiada długie, ostro zakończone liście o szerokości 5-6 cm i zielonej barwie z żółtawym lub kremowym brzegiem
Sansevieria_trifasciata_Leaf_Closeup_2448px

Anturium Andrego

Roślina ozdobna, uprawiana jako doniczkowa lub w szklarniach na kwiaty cięte.
240px-RED_HEART_0114
Zielistka Sternberga
Jest jedną z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych. Swoją popularność zawdzięcza zarówno dużym walorom dekoracyjnym (jej jasnozielone liście dobrze komponują się z innymi, ciemniej ubarwionymi roślinami )240px-Grünlilie

Nefrolepis wyniosły
W krajach o ciepłym klimacie roślina ta jest uprawiana w ogrodach, nad zbiornikami wody, w Polsce głównie w szklarniach i w mieszkaniach jako roslina pokojowa. Liście używane są często do ozdabiania bukietów, wieńców i okolicznościowych wiązanek

220px-KimberlyQueenFern

Nie zapominajcie o wietrzeniu mieszkania, które jest bardzo ważne!
Znad szklanicy wody kłaniam się Państwu nisko
Miłego dnia!
Wasza W

Zródło : Natural green cleaning
Wikipedia