Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 16 września 2016

Zdrowie dla każdego

By User:Ragesoss - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25092349

Jedno z założeń projektu przyjętego we wtorek przez rząd to bezpłatne świadczenie w podstawowej opiece zdrowotnej dla każdego, bez względu na jego status ubezpieczeniowy.
Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych. Założenia przygotowanego przez resort zdrowia projektu to bezpłatny dostęp do opieki medycznej (także nocnej i świątecznej) dla każdego z obywateli. Osoba korzystająca z podstawowych świadczeń ma mieć gwarancję, że nie poniesie żadnych kosztów.
Jak informuje tvn24.bis, nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń. Zatem jeśli wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do udzielenia bezpłatnych świadczeń (np. z powodu braku ubezpieczenia u pacjenta), NFZ rozstrzygnie wątpliwości na jego korzyść.
Rozwiązanie takie, jak przekonują autorzy projektu, pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń POZ i wyeliminuje sytuacje, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów. W uzasadnieniu projektu wskazano, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż weryfikowanie uprawnień pacjenta, który skorzystał ze świadczeń POZ oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.