By Adammik z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5469080
Ale z drugiej strony, jeśli zdasz sobie sprawę z informacji zawartych w artykule, pomysł trzymania w ręku paragonu nasyconego bisfenolem A bez rękawiczek, ma tyle samo sensu, co moczenie sobie rąk w benzynie lub w rozcieńczalniku bez ochrony.
Teraz pomyśl o zdrowiu kasjera, który bez wątpienia obsługiwał kasę przez całą zmianę i ciągle będzie narażony – nieświadomie – na znaczną dawkę bisfenolu A w trakcie jego zatrudnienia.
Bisfenol A (BPA) to silny zakłócacz hormonalny, a także rakotwórcza neuro- i kardiotoksyna, związana z ponad 50-cioma negatywnymi skutkami dla zdrowia.
Nowe badanie opublikowane w Environmental Health Perspectives, które zatytułowano: Bisfenol A, Bisfenol S i BPSIP [4-Hydroxyphenyl 4-Isoprooxyphenylsulfone] w moczu i krwi kasjerów, ujawnia nam, że problem ekspozycji na czynniki chemiczne przez paragony nie jest po prostu związany z ekspozycją na bisfenol A, ale również innymi analogami bisfenolu. Widzimy wzrost liczby produktów wyraźnie oznaczonych jako „wolne od bisfenolu A”, kompanie jednak stosują teraz bisfenol S jako substytut, pomimo faktu, że posiada podobną toksyczność. Tym bardziej niepokojące jest ostatnie badanie, które mówi, że bisfenol S może być 100 razy silniejszym zakłócaczem hormonalnym w stosunku do bisfenolu A.
Klasa chemiczna znana jako bisfenole zwiera w zasadzie ponad tuzin różnych form, w tym bisfenole A, B, C, K i P. Nowe badanie pokazało, że paragony zawierają pomiędzy 1-2% BPA, BPS, jak również BPSIP (odmiana bisfenolu S) w zależności od masy. Próbki krwi i moczu kasjerów oceniano pod kątem poziomu bisfenolu przed zmianą i po zmianie, odkrywając, że paragony zawierają 1-2% BPA, PBS, lub BPSIP w zależności od masy, a poziomy BPS były znacznie większe u kasjerów, aniżeli u nie-kasjerów. Na podstawie profilu toksykologicznego kasjera, badania stwierdziły: Paragon termiczny jest potencjalnym źródłem narażenia na BPA, BPS i BPSIP.
Girion