Nie wszystkie treści z opublikowanych artykułów, odzwierciedlają poglądy admina..

STRONA TA ZOSTAŁA ZAŁOŻONA W CELU PROPAGOWANIA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA I ODŻYWIANIA. NIECH MOJE BEZINTERESOWNE DZIAŁANIE PRZYSPORZY KORZYŚCI JAK NAJWIĘKSZEJ LICZBIE LUDZI I ZWIERZĄT. BO ZDROWIE SIĘ TYLKO TAKIE MA JAK SIĘ O NIE ZADBA.

piątek, 25 listopada 2016

Naukowcy w USA przygotowują się do pierwszego całkowitego przeszczepu oczu

IlustracjaBy 8thstar z angielskojęzycznej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1944750

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu (USA) ogłosił, że przygotowuje się do przeszczepu oczu. Przeprowadzenie takiej operacji będzie rzekomo możliwe w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Przywracanie zmysłu widzenia to wielka szansa dla osób, które straciły wzrok w wyniku urazu lub choroby.


\KLIKNIJ w link poniżej i polub stronę"Jak być zdrowym całe życie"na Facebook , a będziesz na bieżąco informowany o nowych artykułach ze strony.
Naukowcy mają nadzieję, że zespół z Pittsburga przezwycięży wszystkie trudności i zapewni, że przeszczepione oczy będą w pełni funkcjonalne. Obecnie prowadzone są eksperymenty laboratoryjne na szczurach. Ćwiczona jest technika zachowania żywotności optycznej komórek nerwowych i dodatkowo stymuluje się ich rozwój. Naukowcy chcą wyjaśnić, jak utrzymać przy życiu neurony w narządach pobranych z ciał dawców.

W 2010 roku badacze zidentyfikowali gen odpowiedzialny za żywotność neuronów wzrokowych. Okazało się, że komórki nerwowe u myszy, pozbawione genu BAX, pozostawały przy życiu przez dłuższy czas po uszkodzenia nerwu wzrokowego. Trwają prace nad lekiem, który hamuje działanie BAX i jest w stanie przedłużyć żywotność komórek nerwowych i utrzymać je w dobrym stanie przed transplantacją.

Na razie naukowcy nie osiągnęli powodzenia w całkowitym przeszczepie oczu, choć próby takich zabiegów są podejmowane. Wiadomo, że przeprowadzano wiele testów na zwierzętach, ale ich efekty są mizerne i niezadowalające, donosi Mednova. Narządy wzroku po transplantacji są zazwyczaj odrzucane z uwagi na brak przepływu krwi i problemy z unerwieniem.